Македонија (Охајо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонија, Охајо
Macedonia, Ohio
—  Град  —
Местоположбата на Македонија
Местоположба во рамките на округот Самит
Координати: 41°19′04″ СГШ 81°30′05″ ЗГД / 
Земја САД
Сој. држава Охајо
Округ Самит
Управа
 • Градоначалник Дон Кучта
Површина
 • Вкупна 25,2 км2
 • Земјиште 25,1 км2
 • Вода 0,1 км2
Надм. вис.[1] 301 м
Население (2000)
 • Вкупно 9.224 жит.
Час. појас Источно (EST) (UTC-5)
 • Лете (DST) EDT (UTC-4)
ЗИП код 44056
Повик. бр. 330
ФИПС код 39-45976[2]
Идент. на ГНИС елемент 1061458[1]
Портал http://www.macedonia.oh.us/

Македонија (англ. Macedonia) е мал град лоциран во североисточниот дел од државата Охајо, САД. Според пописот од 2000 година, Македонија има 9.224 жители.

Името на градот се смета дека потекнува од една мала анегдота помеѓу студентите по теологија на Вестерн Ризерв колеџот, кој на почетокот на 19 век се наоѓал во Хадсон, Охајо. Студентите, кои биле повикани да одржат проповед во едно мало место на 6 милји на север, се потсетиле на библиските Дела 16:10: „...намераваме да одиме во Македонија, заклучувајќи дека Бог нè повика да им го проповедаме Евангелието.“ Ова место подоцна било наречено Македонија.

Нема податоци во врска со тоа дали во Македонија живеат Македонци.

Наводи[уреди]