Лето со Моника (филм)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Лето со Моника (шведски: Sommaren med Monika) е шведски филм од 1953 година режиран од Ингмар Бергман. Филмот разгоре контроверза поради отвореното прикажување на голотија, па заедно со филмот „Едно лето среќа“, режиран од Арне Матсон, ја засадиле сликата за Шведска како сексуално ослободена земја.

Филмот направил ѕвезда од главната глумица, Хариет Андерсон. Бергман имал интимна врска со Андерсон во тоа време и го замислил филмот како средство за нејзина промоција. Двајцата ќе направат уште неколку заеднички филмови, дури и откако нивната романтична врска завршила.

Заплет[уреди]

Приказната започнува со работничкото милје во Стокхолм. Хари (Ларс Екборг) и Моника (Хариет Андерсон) се вљубуваат еден во друг. Кога Моника ќе западне во домашни неволји, заедно со Хари бегаат и поминуваат идилично лето во Стокхолмскиот архипелаг. Кога крајот на летото ги принудува да се вратат дома, јасно е дека Моника е бремена. Хари, во обид да постапи правилно, презема одговорност и се скрасува со Моника и нивното дете. Се вработува и истовремено студира за да го обезбеди семејството. Но Моника е незадоволна со нејзината улога на домаќинка. Таа копнее за возбуда и авантура, желба која на крајот ќе ја натера да ги остави Хари и детето.