Кореџо (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кореџо
Correggio
—  Општина  —
Град Кореџо
Кореџо се наоѓа во Италија
Кореџо
Местоположбата на Кореџо во Италија
Координати: [1] 44°46′45″ СГШ 10°46′45″ ИГД / 
Земја Италија
Регион Емилија-Ромања
Покраина Реџо Емилија (RE)
Месности Будрио, Каноло, Фацано, Фоздондо, Лемицоне, Мандрио, Мандриоло, Прато, Сан Бјаџо, Сан Мартино Пиколо, Сан Просперо.
Управа
 • Градоначалник Марцио Јоти (ДП)
Површина
 • Вкупна 77 км2
Надм. вис. 33 м
Население (31 мај 2007)[1]
 • Вкупно 23.285 жит.
Демоним Корегези
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 42015
Повик. бр. 0522
Заштитник Св. Кирин
Слава 4 јуни
Портал Матична страница

Кореџо (итал. Correggio) е град и општина во покраината Реџо Емилија (регион Емилија-Ромања) во Италија. Сместен е во долината на реката По. Населението брои 23.108 жители (2007).[1]

Заштитник на градот е Св. Кирин Нојски[2], ан кого е посветена главната црква во градот „Сан Кирино“.

Градот бил седуште на Вероника Гамбара (1485–1550) политички деец и поетеса која владеела со кнежевството (1518-1550) по смртта на нејзиниот сопруг, грофот Џиберто X.

Кореџо е родно место на познатиот ренесансен сликар Антонио Алегри да Кореџо. Во Кореџо живеел и францускиот поет Тигдијал Менон.

Во градот е роден композиторот Клаудио Меруло, рокерот Лучијано Лигабуе, маратонецот Дорандо Пјетри (фамозно дисквалификуван на Летните олимписки игри во 1908, како и романсиерот Пјер Виторио Тондели.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]