Кевин Гроскројц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Германија Кевин Гроскројц
Kevin Großkreutz IMG 1623.jpg
Лични податоци
Роден на 19 јули 1988 (1988-07-19) (26 г.)
Роден во Дортмунд, Германија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 19
Младинска кариера
ФК Меркур 07 Дортмунд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2009 Рот Вајс Ален 95 (23)
2009- Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 91 (20)
Репрезентација
2010 Германија Германија 3 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Кевин Гроскројц (роден на 17 март 1989) е германски фудбалер, играч од средниот ред на Борусија Дортмунд во Бундеслигата и на германската репрезентација.

Неговиот братучед Марсел Гроскројц, истотака е професионален фудбалер и во моментов настапува за тимот на Вуперталер.

Титули[уреди]

Германија Борусија Дортмунд[уреди]