Демографија на Сенегал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Динамика на населението (1961 - 2003)

Според податоци од 2006 година, населението на Сенегал изнесува 11 987 121 луѓе.

Старосна структура[уреди]

(2000)

Коефициент на плодност[уреди]

Етнички состав[уреди]

Религија[уреди]

Јазик[уреди]

Волоф јазик и француски.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]