Александар Невски

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Александар Невски
Икона од Александар Невски
Роден(а) 30 мај 1220, Переславл-Залески, Русија
Умрел(а) Шаблон:Починан на, Городец, Русија
Почитуван(а) во Православна црква
Канонизација 1547 од Руска Православна црква
Главно светилиште Владимир; Переславл-Залески, Санкт Петербург
Слава 23 ноември (Repose)
23 мај (Synaxis of the Saints of Rostov and Yaroslavl
30 август (Translation of relics)
Особини Облечен како руски голем принц, кој често носел оклоп.
Заштитништво војници, граници на Русија

Свети Александар Невски (руски:Алекса́ндр Яросла́вич Не́вский) (роден на 30 мај 1220? во Переславл-Залески - починал на 14 ноември 1263 во Городец) бил голем принц на Новгород и Владимир за време на најмачните денови од историјата на градот. Невски е познат како клучна фигура во средновековниот регион Рус. Тој бил внук на Всеволод-Големото гнездо и го добил својот легендарен статус благодарение на воените победи над германските инвазии за време на ангажирањето на посредници против моќната Златна орда.

Во 2008, Александар Невски беше прогласен за најголема личност во историјата на Русија.[1]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

[наслов на врска]