Абдула Ѓул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абдулах Гул
Abdullah Gül


President of Turkey

Во служба
Стапил
28 август 2007
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Ахмед Сезер

Во служба
18 ноември 2002 – 14 март 2003
Претседател Ахмед Сезер
Претходник Булент Еџевит
Наследник Реџеп Таип Ердоган

Во служба
14 март 2003 – 28 август 2007
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Јашар Јакиш
Наследник Али Бабакан
Лични податоци
Роден(а) 29 октомври 1950 (1950-10-29) (64 г.)
Турција Kayseri, Turkey
Сопружник Hayrünnisa Gül
Деца Ахмет Мунир, Кубра, Мехмет Емре
Образование Истанбулски универзитет
Вероисповед Ислам
Потпис Абдула Ѓул's signature
Портал Official page

Абдулах Ѓул (турски: Abdullah Gül) (29 октомври 1950 во Кајсери) е турски политичар, поранешен премиер на Турција и моментален претседател на Турција.

Завршил економија на Истанбулскиот универзитет. Во текот на 1991 година бил избран за пратеник во турското собрание. До 1995 година бил член на буџетната комисија на турскиот парламент. По забраната на неговата партија, тој станал член на происламистичката партија и станал повторно пратеник. Кога и таа партија била забранета, тој основал сам своја партија, и станал премиер на земјата, по кое бил заменет од Реџеп Таип Ердоган. На 27 август 2007 година тој станал претседател на Турција.