Кајсери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кајсери
Kayseri
City of Kayseri.png
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња
Кајсери
  Kayseri
Καισάρεια
Поштенски број 38x xx
Повикувачки број (+90) 352
Портал http://www.kayseri.gov.tr/ http://www.kayseri.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мехмет Озхасеки
Географија
Население
Население 1.165.088

Кајсери (турски:: Kayseri) е град во централна Турција. Градот е и главен на покраината Кајсери. Според проценките од 2009 година во градот живеат околу 911.984 жители. Кајсери се наоѓа на надморска висина од 1.054 метри во подножјето на згаснатиот вулкан Ерџијес.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Личности[уреди]

Кајсери е родно место на славниот архитект Мимар Синан.

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Надворешни врски[уреди]


Координати: 38°44′N, 35°29′E