Taq полимераза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Taq полимераза е термостабилна ДНК-полимераза I именувана по термофилниот еубактериски микроорганизам Thermus aquaticus, од кој првично била изолирана од страна на Chien et al. во 1976.[1] Нејзиното име често е скратено на Taq или Taq pol. Се користи во полимераза верижна реакција (PCR).

T. aquaticus е бактерија која живее во хидротермални извори, и Taq полимераза била идентификувана[1] како ензим способен да ги издржи протеин-денатурирачките услови (висока температура) потребни при изведување на PCR.[2] Затоа, ја заменила ДНК-полимеразата добиена од E. coli која првично се користела при изведување на PCR.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Chien A, Edgar DB, Trela JM (September 1976). „Deoxyribonucleic acid polymerase from the extreme thermophile Thermus aquaticus“. Journal of Bacteriology. 127 (3): 1550–7. doi:10.1128/jb.127.3.1550-1557.1976. PMC 232952. PMID 8432.
  2. Saiki RK, Gelfand DH, Stoffel S, Scharf SJ, Higuchi R, Horn GT, и др. (January 1988). „Primer-directed enzymatic amplification of DNA with a thermostable DNA polymerase“. Science. 239 (4839): 487–91. Bibcode:1988Sci...239..487S. doi:10.1126/science.239.4839.487. PMID 2448875.[мртва врска]
  3. Saiki RK, Scharf S, Faloona F, Mullis KB, Horn GT, Erlich HA, Arnheim N (December 1985). „Enzymatic amplification of beta-globin genomic sequences and restriction site analysis for diagnosis of sickle cell anemia“. Science. 230 (4732): 1350–4. Bibcode:1985Sci...230.1350S. doi:10.1126/science.2999980. PMID 2999980. Архивирано од изворникот на 2008-12-19.