Stahlgewitter

Од Википедија — слободната енциклопедија
Stahlgewitter
ПотеклоГерманија
ЖанровиRAC
Период на активност1995 – денес
ИздавачиFreie Meinung Göttingen
W & B Records[1]
PC Records
Членови
Daniel Giese - вокал
Frank Krämer - гитара
Andreas Koroschetz - бас, тапани

Stahlgewitter e германска RAC група, основана во 1995 година[2]. Настапите и се во целост на германски јазик.

Во 2002 година групата потпишува договор со германскиот музички издавач PC Records, договорот носи големи успеси, и се продаваат 8000 копии на албумот "Politischer Soldat".

Состав[уреди | уреди извор]

  • Daniel Giese - вокал
  • Frank Krämer - гитара
  • Andreas Koroschetz - бас, тапани

Дискографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. http://www.worldlingo.com/ma/dewiki/de/Stahlgewitter_%28Band%29[мртва врска]
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-07. Посетено на 2011-02-07.