Sikorsky SH-3 Sea King

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sikorsky SH-3H во американската морнарица

Sikorsky SH-3 Sea King или Сикорски СХ-3 Крал на морето е американски хеликоптер кој што служи на американската морнарица и има фукција да ги пресретнува и уништува непријателските подморници. Овие хеликоптери ги подигнувале капсулите на астронаутите од Аполо кога ќе паднеле во вода. Во служба на американската војска е веќе 30 години. Најдобри и ако може да се каже и најгламурозните Сикорски од типот S-61, се VH-3D кои што служат за превоз на вип личности како и за превоз на американскиот претседател.

Сикорски С-61/СХ-3 Крал на морето е во служба и на морнариците на другите земји како што се:

и други.

Факти за овој хеликоптер:

  • Сикорски од типот Крал на морето, беше вмешан во виетнамската војна во улога на спасувачки хеликоптер кој тогаш ги спасуваше ранетите пилоти во долгиот конфликт.
  • Мал број на серијата RH-3A во функција на чистачи на мини влегоа во употреба во 1964 година.
  • Прва странска земја (освен САД) која што ги нарача овие хеликоптери е Канада со нарачка од 41 хеликоптер.
  • Серијата SH-3 беше заменета со SH-60F Sea Hawk.
Тип на Хеликоптер Мотори Максимална брзина Брзина на летање Подигање Домет Тежина Екипаж
анти-подморница и чуварски хеликотер на воен брод-писта два 1044-кВ (1400-Кс) Џенерал електрик Т58-GE-10 турбошафтс 267 км/ч 219 км/ч 670 м 1005 км (623 милји) празен 4428 кг, полн 9525 кг Двајца пилоти, и двајца систем оператори