RetroShare

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Retroshare
Retrosharelogo2.png
Програмери RetroShare - тим
Првично издание 2006[1]
Стабилно издание 0.5.5a[2] / септември 12, 2013; пред 4 години (2013-09-12)
Прог. јазик C++
Опер. систем Microsoft Windows, Linux, Mac OS X, FreeBSD
Вид Anonymous P2P, Friend-to-friend, Chat, Instant Messenger, Newsgroups, Voice over IP
Лиценца GNU General Public License
Мреж. место retroshare.sf.net

RetroShare е слободен софтвер за шифриран разговор, споделување на датотеки и инстант пораки, врз основа пријател на пријател мрежа изградено на GPG (GNU Privacy Guard). Од 2013 веб сајтот prism-break.org го препорачува RetroShare.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]