Post Miserabile

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Post Miserabile
Була од папата Папа Инокентиј III
Coat of Arms of Benedictus XVI.svg
Дата15 август 1198
Енциклички бројна понтифактот

Post Miserabileпапска була која била издадена од Папа Инокентиј III на 15 август 1198 година, повикувајќи на Четврта крстоносна војна во Светата земја.