Nouvelles Macédoniennes

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nouvelles Macédoniennes
Nouvelles Macedonienne vestnik.JPG
број 1
Основан1923
Јазикфранцуски

Nouvelles Macédoniennes, орган на Внатрешната македонска револуционерна организација, излегувал на француски јазик во периодот помеѓу 1923 - 1927 година. Целта на весникот е да ја информира јавноста во Европа за состојбата на Вардарска и Егејска Македонија под српска и грчка власт. По убиството на Александар Протогеров во 1928 година весникот е во рацете на протогеровисткото крило на организацијата. Престанува да излегува во 1927 година [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Куманов, Милен. Македония. Кратък исторически справочник, София, 1993, стр. 190.