Mycobacterium tuberculosis

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mycobacterium tuberculosis
TB Culture.jpg
Бактериски колонии на M. tuberculosis
Научна класификација
Царство: Bacteria
Колено: Actinobacteria
Ред: Actinomycetales
Подред: Corynebacterineae
Семејство: Mycobacteriaceae
Род: Mycobacterium
Вид: M. tuberculosis
Биномен назив
Mycobacterium tuberculosis
Zopf 1883
Синоними

Tubercle bacillus Кох 1882

Mycobacterium tuberculosis (MTB) е патоген бактериски вид од родот Mycobacterium и е причинител на повеќето случаи на туберкулоза.