March Against Monsanto

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
March Against Monsanto, Ванкувер, Канада; 25 мај, 2013

March Against Monsanto е меѓународно движење против корпорацијата Монсанто и генетски модифицираните организми.[1] Движењето е основано од страна на Тами Канал.

На 25 мај, 2013, стотици илјади луѓе учествувале на овој марш.[2][3] Организаторите проценуваат дека на тој марш учествувале околу 2 милиони[3] луѓе во 436 градови и 52 земји зеле учество.[4][5][6] Канал рекла дека движењето ќе ја продолжи својата „анти-ГМО кауза“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]