Lactarius lilacinus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius lilacinus
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Млечки
Вид: Lactarius lilacinus
Научен назив
Lactarius lilacinus
Lactarius lilacinus
Научна класификација
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Lactarius
Вид:
L. lilacinus
Биномен назив
Lactarius lilacinus

(Lasch) Fr. (1838)
Синоними
  • Agaricus lilacinus Lasch (1828)


  • Lactifluus lilacinus (Lasch) Kuntze (1891)

Lactarius lilacinus, е европски вид од родот Млечки (печурки) од редот Russulales.

Видот формира ектомикоризална асоцијација со сива и црна евла, и двете во подродот на евла Alnus. Филогенетска студија покажа дека L.lilacinus е еден од неколкуте видови кои се специјализирани за подродот Alnus како растенија домаќини, додека тесно сродниот L.lepidotus е ограничена на зелена евла во подродот Alnobetula.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Rochet, Juliette; Moreau, Pierre-Arthur; Manzi, Sophie; Gardes, Monique (2011-02-09). „Comparative phylogenies and host specialization in the alder ectomycorrhizal fungi Alnicola, Alpova and Lactarius (Basidiomycota) in Europe“. BMC Evolutionary Biology. 11 (1). doi:10.1186/1471-2148-11-40. ISSN 1471-2148.