id Tech 2

Од Википедија — слободната енциклопедија

id Tech 2
id Tech 2 во Quake II, првата игра со погонот
Програмериid Software
Прог. јазикЦ
ВидПогон за видеоигри
ЛиценцаГНУ-ва општа јавна лиценца

id Tech 2 (се чита: ид тек), претходно познат како погонот (од) Quake II, е погон за видеоигри изработен од id Software за нивните игри, главно за Quake II. Од неговото излегување, id Tech 2 е користен и во неколку други игри под лиценца.

Џон Кармак го објави изворниот код на 22 декември, 2001 година, под условите на ГНУ-овата општа јавна лиценца.[1]

Погонот прво бил употребен за играта Half-Life во 1997 година, но Valve ја повлекле Half-Life и потоа употребиле многу изменета верзија од погонот од Quake за Half-Life издаден во 1998 година под името GoldSrc.

Користење на погонот[уреди | уреди извор]

Проекти засновани на слободниот изворен код[уреди | уреди извор]

Производи што користат неслободна лиценца[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]