Fastweb

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
FASTWEB S.p.A.
Oснована 1999
Седиште Милано, Италија
Клучни личности Карстен Шлотер (Претседател), Ули Дитикер (Вице-Претседател), Алберто Калчањо (Генерален директор)
Дејност Телекомуникации
Услуги Телефонија
Broadband Internet
Дигитална телевизија
Приходи €1,88 билиони (2010)
Нето приход -€72,4 милиони (2010)
Сопственик Swisscom (100%)
Вработени 3417
Портал company.fastweb.it

Фаствеб (итал. Fastweb S.p.A.) е италијанска телекомуникациската компанија која обезбедува фиксни, Broadband Интернет и дигитални ТВ услуги. Fastweb е исто така една од најважните компании во Италија во обезбедување на FTTH врски. Денес Fastweb е целосно во сопственост на швајцарската компанија Swisscom.

Во мај 2007 година, швајцарското телекомуникациско претпријатие Swisscom платиле 3 милијарди евра за 82,4% од акциите на Fastweb. Swisscom потоа го откупил и остатокот од малцинските акционери по правењето на доброволна понуда во септември 2010 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]