DuckDuckGo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
DuckDuckGo
Адресапребарувач
СедиштеВалеј Форџ, ПА, САД
СопственикDuckDuckGo, Inc.
СоздавачГабриел Вејнберг
Мрежно местоduckduckgo.com
Место на Алекса 2,854 (јули 2013 )[1]
Комерцијалнода
Регистрацијанема
Пуштено25 септември, 2008
Тековна состојбаактивно

DuckDuckGoпребарувач што користи информации од повеќе извори. Во политиката на пребарувачот се вели дека ја штити приватноста и дека не зачувува кориснички податоци.[2] Името потекнува од играта за деца „duck, duck, goose“ (патка, патка, гуска)[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Duckduckgo.com Site Info“. Alexa Internet. конс. 2013-07-10. 
  2. Buys, Jon (July 10, 2010). „DuckDuckGo: A New Search Engine Built from Open Source“. GigaOM OStatic blog. конс. March 19, 2013. 
  3. Arthur, Charles. "NSA scandal delivers record numbers of internet users to DuckDuckGo." The Guardian. July 10, 2013. Retrieved on July 10, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]