Doja Cat

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Doja Cat
Родено имеАмаларатна Зандил Дламини
Роден(а)1995
Лос Анџелес,Калифорнија
Потекло САД
Жанровихип-хоп,рап музика,популарна музика ,поп-музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2014 –сѐ уште
СоработнициКарди Би,Megan Thee Stallion,Saweetie

Амаларатна Зандил Дламини позната под прекарот Doja Cat е американска поп и рап пејачка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Planet Her (2021)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
So High 2014 Џеси Салто,Амала Дламини
Go To Town 2018 Jabari Jacobs
Mooo! 2018 Амала Дламини
Tia Tamera 2019 Роксана Балдовин
Juicy 2019 Џек Бегерт
Bottom Bitch 2019 Џек Бегерт
Rules 2019 Кристијан Сатон
Make That Cake 2019 Крис Морено
Cyber Sex 2019 Џек Бегерт
Boss Bitch 2020 Џек Бегерт
Say So 2020 Хана Лукс Дејвис
Pussy Talk 2020 Дапс
Like That 2020 Данијел Иглесијас
Del Mar 2020 Нуно Гомес
Baby, I'm Jealous 2020 Хана Лукс Дејвис
Best Friend 2021 Дејв Мејерс
34+35 Remix 2021 Стефан Кохли
Streets 2021 Кристијан Бреслауер
Kiss Me More 2021 Варен Фу
Need To Know 2021 Miles Cable/AJ Favicchio
You Right 2021 Quentin Deronzier
Woman 2021
Handstand 2021 Едгар Естевес,Џон Примо

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]