Dacia Sandero

Од Википедија — слободната енциклопедија

Dacia Sandero е субкомпактен автомобил произведен од романскиот производител Dacia. Лансиран е во 2007 година и моментално е во третата генерација.[1] Се продаваше и како Renault Sandero на одредени пазари како Русија, Латинска Америка, Иран, Египет и Потсахарска Африка.

  1. https://www.carclub.mk/2021/02/22/test-dacia-sandero-stepway-1-0-tce-90-comfort-dacia-sozrea/