DaBaby

Од Википедија — слободната енциклопедија
DaBaby
Родено имеJonathan Lyndale Kirk
Познат(а) и какоBaby Jesus
ПотеклоCharlotte, North Carolina, U.S.
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Рапер
 • Пејач
 • Текстописец
Години на активност2015 – до сега
Продукциска куќа/ќи
 • Billion Dollar Baby
 • South Coast Music Group
 • Interscope

Џонатан Линдај Кирк (роден на 22 декември 1991 година), [б 1] подобро познат како ДаБејби (порано познат како Бејби Џиз'с ), е американски рапер, пејач и текстописец од Шарлот, Северна Каролина .[2][3][4] По објавувањето на неколку миксови помеѓу 2014 и 2018 година,[5] DaBaby се искачи на главната сцена во 2019 година и стане еден од најпопуларните современи рапери.[6]

Кирк за време на интервју во 2018 година

Неговиот деби албум „ Baby on Baby“ (2019) се искачи на бројот седум на Билборд 200,[7] додека неговиот втор студиски албум, Кирк (2019), дебитираше на првото место.[8][9][10] Со овие албуми ги создава хит- сингловите на Billboard Hot 100 „ Suge “, „ Intro “ и „ Bop “.[11] Неговиот трет студиски албум, Blame It on Baby (2020), стана негов втор последователен број еден албум во САД. Исто така ја создаде највисоко рангираната песна на ДаБејби, „ Рокстар “, во која настапи Роди Рич, која се искачи на местото број еден на Билборд Хот 100 и во Велика Британија.[12][13]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Baby on Baby (Бебе на бебе) (2019) [14]
 • Kirk (Кирк) (2019) [8]
 • Blame It on Baby (Обвини го Бебето) (2020)
 1. „The Best Songs of 2019 (So Far)DaBaby, "Suge". Complex.
 2. „BMI | Repertoire Search“. repertoire.bmi.com. Архивирано од изворникот на 2020-06-24. Посетено на 2020-07-01.
 3. Hamilton, Fred. „Dababy | History“. AllMusic. Посетено на March 19, 2019.
 4. Breihan, Tom (January 16, 2019). „DaBaby Is 2019's Funniest, Weridest Rapper“. Stereogum. Посетено на March 19, 2019.
 5. Weiss, Jeff (January 10, 2020). „DaBaby boom: meet the controversial rapper taking over America“. The Guardian. Посетено на April 3, 2020.
 6. „DaBaby Chart History - Hot 100“. Billboard. Архивирано од изворникот на 2019-03-21. Посетено на December 31, 2019.
 7. Austin, Mohawk (April 30, 2019). „DaBaby“. Do-512. Посетено на August 7, 2019.
 8. 8,0 8,1 Renshaw, David (September 2, 2019). „DaBaby says he's releasing new album Kirk later this month“. The Fader. Посетено на September 20, 2019.
 9. Droke, Carolyn (August 26, 2019). „DaBaby's Reveals His Upcoming Album Will Be Titled After His Birth Name“. Uproxx. Посетено на October 7, 2019.
 10. Caulfield, Keith (October 6, 2019). „DaBaby Earns First No. 1 Album on Billboard 200 Chart With 'Kirk'. Billboard. Посетено на October 7, 2019.
 11. „DaBaby“. Spotify. Посетено на 2019-05-06.
 12. Caulfield, Keith (April 26, 2020). „DaBaby Arrives at No. 1 on Billboard 200 Albums Chart With 'Blame It on Baby'. Billboard. Посетено на April 26, 2020.
 13. „DaBaby & Roddy Ricch's 'Rockstar' Rises to No. 1 on Billboard Hot 100 — Billboard“. apple.news (англиски). Посетено на 2020-06-08.
 14. Thompson, Paul A. (March 8, 2019). „DaBaby: Baby On Baby“. Pitchfork. Посетено на October 7, 2019.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.