Colony 28

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колонија 28
Colony 28

Изработувач(и) Napoleon Games[1][2]
Издавач(и) JRC Interactive
Дизајнер(и) Мартин Матејка
Композитор(и) Мартин Матејка, Петр Клабик
Подлоги DOS
Датум на издавање јуни 1997[1]
Жанр(ови) Акционо-авантуристичка игра, Платформна игра[1][3]
Режим(и) самостојно играње

Colony 28 (македонски: Колонија 28) — научнофантастична платформска игра од 1997 година, развиена од Napoleon Games и објавена од JRC Interactive.

Производство[уреди | уреди извор]

Играта била развиена од екипа наречеа 5-та Димензија, предводена од Мартин Матејка. За време на развојот, Матејка се запознал со Јиндрих Рохлик, а 5-та Димензија им се придружила на Napoleon Games на Рохлик.[2][4] Napoleon Games ја завршиле играта во 1997 година.

Играње[уреди | уреди извор]

Колонија 28 е комбинација на 2D акциона игра и авантуристичка игра. Играта е играна како странично поместувачка платформска игра. Играчот контролира борбен робот и пука непријатели кои се обидуваат да го уништат. Постојат повеќе задачи што играчот треба да ги исполни на секое ниво. Откако ќе ги завршат задачите, преминуваат на следното ниво. Колонија 28 е инспирирана од игри како „Друг свет“ (Another World) и „Назаден миг“ (Flashback).

Приказна[уреди | уреди извор]

Земјата била нападната од вонземјани во 2018 година. Човештвото било поробено, а на Земјата и било дадено името Колонија 28. Луѓето се претворани во послушни андроиди кои работат за вонземјаните. Протагонистот на играта е исто така заробен и претворен во киборг. Тој ги зачувува своите спомени како резултат на дефект. Потоа се свртува против вонземјаните и му помага на човековиот отпор.

Прием[уреди | уреди извор]

Играта добила претежно потврдни одзиви.[5]

Петр Булир од „Level“ дал на играта резултат од 60%. Тој изјавил дека играта е слична на „Назаден миг“. Тој забележал голема тешкотија во играта. Булир ја пофалил атмосферата и музиката на играта, но бил критичен за нејзините анимации и графика. Тој, исто така, ја пофалил приказната, особено нејзиниот крај.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Bulíř, Petr (1 мај 1997). „Colony 28“. Level. 28 (5/1997): 15.
  2. 2,0 2,1 „Colony 28“. Score (чешки). Бр. 34. 1 October 1996. стр. 25. Посетено на 11 јули 2020.
  3. „Colony 28“. www.databaze-her.cz (чешки). Посетено на 11 јули 2020.
  4. Vojtěch, Petr (17 December 2015). „Hry po česku: Napoleon Games znovu otevírají Brány Skeldalu“. mobilenet.cz (чешки). Архивирано од изворникот 31 март 2018. Посетено на 11 јули 2020.
  5. „Colony 28“. www.oldgames.sk (словачки). Посетено на 11 јули 2020.
  6. Bulíř, Petr (1 јуни 1997). „Colony 28“. Level (чешки). Бр. 29. стр. 56–57. Посетено на 11 јули 2020.