Child in Time

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Child in Time“
Песна од Deep Purple од албумот Deep Purple in Rock
Реализиранјуни 1970
Снимен1969–1970 во IBC, De Lane Lea & Abbey Road Studios
Жанрхард рок, психоделичен рок, прогресивен рок, хеви метал
Должина10:18
КуќаHarvest (UK)
Warner Bros. (US)
ТекстРичи Блекмур
Ијан Гилан
Роџер Гловер
Џон Лорд
Ијан Пајс
ПродуцентDeep Purple

Child in Time“ е песна на англискиот рок бенд Deep Purple. Песната е протест против Виетнамската војна, се наоѓа на албумот Deep Purple in Rock од 1970 година и трае 10 минути.

Историја и карактеристики[уреди | уреди извор]

Иан Гилан за песната спомнал дека се базира на психоделичната песната од бендот It's a Beautiful Day, „Bombay Calling“.