Bitch (песна на Ролинг Стоунс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Bitch“
Песна од Ролинг Стоунс од албумот Sticky Fingers
Реализиран23 април 1971
Снименоктомври 1970
Жанррок
Должина3:36
КуќаRolling Stones/Virgin
ТекстЏегер/Ричардс
ПродуцентЏими Милер
Sticky Fingers список на песни
You Gotta Move
(5)
"Bitch"
(6)
I Got the Blues
(7)

Bitch е песна од англиската рок-група Ролинг Стоунс од нивниот албум од 1971 година, Sticky Fingers („Лепливи Прсти“).

Напишана е од страна на Мик Џегер и Кејт Ричардс, „Bitch“ е снимена во октомври 1970 година во Лондонското Олимписко Студио, како и во Старгроувс со исокристување на Мобилното Студио на Ролинг Стоунс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]