Athena

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Athena
Фронтменот на групата, Гохан Озогуз
Биографски податоци
ПотеклоИстанбул, Турција
Жанровиска панк, алтернативен рок
Период на активност1987–сѐ уште
ИздавачиUniversal Music
Мреж. местоathenasite.net
Членови
Гохан Озогуз
Хакан Озогуз
Умут Арабачи
Емре Атакер
Синан Тинар
Поранешни членови
Аликан Тезер
Асрин Тунчер
Ферит Тунчер
Озан Карасуха
Тургај Ѓилајдин
Канај Ченген
Бурак Ѓурпинар
Озан Мислуоглу
Догас Титиз

Athena — турска ска панк музичка група основана 1987 година во Истанбул.[1] Од нејзиното основање групата сменила неколку постави, а во нејзиниот последен состав членуваат Гохан Озогуз (фронтмен и гитарист), Хакан Озогуз (гитарист и следечки вокал), Умут Арабачи (басист), Емре Атакер (клавијатури), и Синан Тинар (тапани). Иако Athena започнале како треш метал состав, по неуспешниот деби албум од 1993 го смениле жанрот во ска панк и алтернативен рок. Во 2004 ја претставувале Турција на Евровизија со песната „For Real“ со која завршиле четврти.[2] Athena низ кариерата имаат настапено како предгрупа на Ролинг Стоунс и Ред Хот Чили Пеперс.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • One Last Breath (1993)
  • Holigan (1998)
  • Tam Zamanı Şimdi (2000)
  • Mehteran Şeferi (2001)
  • Herşey Yolunda (2002)
  • Us (2004)
  • Athena (2005)
  • İt (2006)
  • Pis (2010)
  • Altüst (2014)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]