Прејди на содржината

6ix9ine

Од Википедија — слободната енциклопедија
6ix9ine во јуни 2018 г.

Даниел Ернандес попознат како 6ix9ine, е американски рапер (Бруклин, Њујорк, 8 мај 1996). Тој стана познат на јавноста кон крајот на 2017 година, кога го издаде својот прв сингл Gummo. Оваа песна стигна до дванаесеттата позиција на списокот на синглови Bilbord hot 100 и доби платински сертификат од Американското здружение на дискографски куќи. На 23 март 2018 година, Ернандес го издаде својот дебитантски микстејп наречен Day69, кој дебитираше на четвртата позиција на албумот Билборд 200.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ернандес е роден на 8 мај 1996 година во Бруклин, Њујорк, од таткото на Порторико и мексиканската мајка. [3] Тој беше протеран од училиштето во 8-то одделение и не се обиде повторно да присуствува. Неговиот татко бил убиен во 2009 година, кој го принудил Ернадез да извршува различни работи и да продава марихуана за финансиска помош на неговата мајка.