3G

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
3G предавател

или 3-та генерација (од англ. third generation, „трето поколение“) е семејство на стандарди за мобилни телекомуникации дефинирани од страна на Меѓународниот телекомуникациски сојуз, коешто вклучува GSM EDGE, UMTS, и CDMA2000 како и DECT и WiMAX. 3Г овозможува брзини и до околу 14 МБит/с. Ова овозможува пренос не само на текст и звук него и на подвижни слики, телевизии и останати услуги.

Поврзано[уреди | уреди извор]