1935 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1925192619271928192919301931 •   
193219331934 1935 193619371938
   1939194019411942194319441945
Поврзан временски период или предмет
1932193319341935193619371938
1900-тите1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1935 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]