1926 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1916191719181919192019211922 •   
192319241925 1926 192719281929
   1930193119321933193419351936
Поврзан временски период или предмет
1923192419251926192719281929
1890-ти1900-ти1910-ти1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1926 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]