Прејди на содржината

18 март (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1871  Започнува Париската Комуна. Француската влада пристапила кон разоружување на париската Национална гарда, но граѓаните одбија да го предадат оружјето и топовите и ги протерале претставниците на владата.
1900  Основан е холандскиот фудбалски клуб „Ајакс“.
1962  Во швајцарското гратче Евијан е потпишана Спогодба за прекин на огнот во Алжир, со што заврши осумгодишната војна за независност на таа земја од француската колонијална власт.
1996  Амбасадата на САД во Скопје започна со издавање визи.
1996  Претседателот на САД, Бил Клинтон го именува Кристофер Хил за амбасадор во Република Македонија.