1852 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1842184318441845184618471848 •   
184918501851 1852 185318541855
   1856185718581859186018611862
Поврзан временски период или предмет
1849185018511852185318541855
1820-ти1830-ти1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1852 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]