1529 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1519152015211522152315241525 •   
152615271528 1529 153015311532
   1533153415351536153715381539
Поврзан временски период или предмет
1526152715281529153015311532
1490-тите1500-тите1510-тите1520-тите1530-тите1540-тите1550-тите
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1529 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]