Шуен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Царот Шуен

Шуен (кинески: ; пинјин: Shùn) — легендарен водач на древна Кина, еден од Тројцата возвишени и петте цареви. Родно име му е Јао Чунгхуа (姚重華). Познат и како Јуји-ши (有虞氏). Шуенбил назначен за цар од страна на претходниот цар Јао на 53 годишна возраст, а починал на 100, откога го назначил Ју Велики за свој наследник. Неговата престолнина била Пубан (蒲阪), денес во покраината Шанси).

Подоцна, Јао и Шуeн биле предмет на восхит за конфуцијанците заради нивните доблести. Шуeн бил особено познат по својата скромност и почит кон ближните (сјао, 孝).

Познат е и како Шуeн Велики (大舜) или Ју Шуeн (虞舜).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Претходник
Јао
Цар на Кина
2233 п.н.е.-2184 п.н.е.
Наследник
Ју Велики