Штолпе (Берлин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на црквата во Штолпе

Штолпе (германски: Stolpe) — главното село во местото Ванзе во округот Штеглиц-Целендорф во Берлин. Постарите имиња на селото гласеле Штолпекен (Stolpeken) и Вендиш-Штолпе (Wendisch-Stolpe). По описи на Теодор Фонтане претставува најстаро постоечко село во областа Телтов.[1]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Теодор Фонтане: Die Kirche zu Stolpe. In: Wanderungen durch die Mark Brandenburg in 8 Bänden, Band 5 Fünf Schlösser. Hrsg. von Gotthard Erler u. Rudolf Mingau, Aufbau-Verlag, Berlin 1997, S. 408, ISBN 978-3-7466-5703-5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°24′45″N 13°08′29″E / 52.41250° N; 13.14139° E / 52.41250; 13.14139