Шон Мендес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шон Питер Раул Мендес
Животописни податоци
Роден(а)8 август 1998
Канада Торонто (Онтарио)
Жанровипоп
Инструментигитара, вокал, клавир
Период на активност2013—
Мреж. местоhttp://www.shawnmendesofficial.com/

Шон Питер Раул Мендес (англлиски: Shawn Peter Raul Mendes; 8 август 1998) — канадски пејач и тексTописец. Тој е роден во Торонто, Онтарио, Канада како прво дете на Карен и Мануел Мендес. Тој има помала сестра Елија.Почнал со својата кариера на Vine и на YouTube со објавување на препејувани песни од Ед Ширан, Уан Дајрекшн, Џастин Бибер и др.. Најпознат е по неговите песни како "Stitches", "Mercy", "There'snothing holding me back", "I know what you did last summer" - со Камила Кабелјо, "In my blood", "Lost in Japan", "If i can't have you" (2019), i "Señorita" (2019) со Камила Кабелјо. Тој има добиено над 100 награди и е трикратно номиниран за Grammy Аwards. Исто така има основано фундаметална организација за поддршка на сите видови катастрофални случки и загрозени категории во светот - Shawn Menes Foundation.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Шон е роден во Пикеринг, Торонто, Онтарио, како син на Карен, агент за недвижнини, и Мануела Мендез, сTопанственичка. Татко му бил Португалец од Алгарве, а мајка му Англичанка. Има помала сестра Елија. Израснал во Пикеринг, каде што учел средното училиште до јуни 2016 година во Пајн Риџ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

2013 — 2015 (Handwritten)[уреди | уреди извор]

Мендес научил да свири гитара гледајќи видеа на YouTube на 14-годишна возраст. Помалку од една година подоцна, тој започнал со објавување на насловни видеа на YouTube. Мендес започнал да привлекува гледачи, откако на социјалната видео апликација „Vine“ во 2013 година објави препејувана песна од Џастин Бибер, „ As long as you love me“, и се здобил со над 10.000 лајкови и исто толку следбеници следниот ден. После тоа, тој се здобил со милиони прегледи и следбеници за неколку месеци, станувајќи познат по неговите препеви на многу популарни песни. Мендес го гледал Бибер како модел во кариерата во тоа време.  До август 2014 година, тој беше третиот музичар што најмногу го следеше Vine. Уметничкиот менаџер Ендру Гертлер (Andrew Gertler) го открил Мендес на Интернет во ноември 2013 година, доведувајќи го на „Island Records“ во јануари 2014 година. Во април, тој го освоил натпреварот на „Најдобра насловна песна“ на Рајан Сејкрест со „ Say something “ од „A great big world“ . Тој официјално се потпишал на Island Records во мај 2014 година.

Тој го објави својот прв сингл „Life на party“ на 26 јуни 2014 година.  Тој стана најмладиот што дебитираше во првите 25 на американскиот Billboard 100 , со што го достигна на 24 место за една недела што завршува на 12 јули 2014 година. Пред да се потпише на Island Records, Мендес имаше турнеја како член на Magcon, заедно со други млади вајнери, со голем број на следбеници на друштвените медиуми.  Мендес исто така бил на турнеја низ целата земја со Austin Mahone како чин на отворање. Тој ја издаде својата најголема „продолжена претстава“(EP) во јули.  ЕP дебaтираше и се искачи на петто место на Билборд 200, продажба на 48.000 примероци во својата прва недела.  Тој ја освои Teen's choice АWARDs во 2014 година за webstar во музика. „ О Cecilia (Breaking My Heart) “ е песна која на 5 септември 2014 година, беше излезена како петти сингл од деби албумот „ Vamps “, Meet Vamps вклуќувајќи го и Мендес во неа.  На 6 ноември 2014 година, „ Something big “ беше објавен како втор сингл на Шон Менес.

На 14 април 2015 година, Мендес го издаде својот целосен албум „ Handwritten“ , кој дебитираше на број еден на табелата „Билборд 200“ со 119.000 еквивалентни албуми , продавајќи 106.000 примероци во својата прва недела и беше добро награден.  Мендес тогаш станал најмладиот уметник кој дебитирал на првото место од објавувањето на „ My World 2.0 “ на Џастин Бибер .  Третиот сингл од албумот „ Stitches “ се искачи на четвртото место на американскиот Билборд Хот 100, станувајќи негов Tоп 10 сингл во САД,  и стана негов прв број еден на Adult Pop песнаs и современи графикони за возрасни. Песната подоцна достигна број еден во Велика Британија.  Исто така во 2015 година, Мендес се отвори на Тејлор Свифт за време на датумите на Светската турнеја во 1989 година за Северна Америка и го сними „Believe“- музички сингл, за филм на Дизни Канал (Disney Channel) .  Кон крајот на 2015 година, Мендес и Камила Кабелjо , коja во тоа време беше член на групата Fifth Harmony , го издадоа својот заеднички сингл „ I know what you did last summer“. Песната беше објавена во Handwritten на Мендес.

2016 — 2017 (Illuminate)[уреди | уреди извор]

На 21 јануари 2016 година, Мендес се огласи со појавување на сцена од познатата серија 100 во третата сезона од емитувањето. После тоа тој насгласи дека ќе има светска турнеја во Северна Америка и само за неколку минути од пуштањето на картите во продажба, сите 38 шоуа беа распродадени. Мендес ја објави песната „Treat You Better", која е главна песна на неговиот следен албум во јуни 2016. Во САД, песната достигна да заземе место во Billboard Hot 10, како и меѓу првите десет места во В. Британија. Неговиот втор албум, Illuminate, беше објавен на 23 септември 2016 година. Со објавувањето на неговиот втор албум, славата на Мендес беше покачена на светско ниво со стекнување максимален број на обожаватели од целиот свет. Негова втора значајно позната песна е песната "Mercy", која беше објавена на 18 август 2016. Таа достигна голема слава помеѓу првите 20 Tоп места во САД и В.Британија. После тоа, Мендес објали албум во живо- Live at Madison Square Garden во декември 2016 година. Исто така тој се појави како музички гостин на Saturday Night Live на 3 декември истата година.

Во април 2017, тој објави светска турнеја (Illuminate World Tour), која распродаде големи концертни сали како и Стејплс Центар во Лос Анџелес, но и О2 Арената во Лондон. Тој на 20 април 2017 ја објави хит-песната "There'sNothing Holdin' Me Back", па потоа и Делукс верзија од Illuminate. Тој ги скрши рекордите на Billboard's 21 Under 21 како и на Billboard Hot 100.

2018— (Shawn Mendes)[уреди | уреди извор]

На 22 март 2018 година, беше објавен третиот студиски албум на Мендес. Со објава на главната песна од албумот- "In My Blood", Мендес се стекна со голема слава. Исто така истата песна беше номинирана за Греми. Пред тој да наполни 20 години, објави и песна со познатиот американски пејач и тексTописец Khalid - "Youth" на 3 мај. Неговиот имено-истоименуван албум достигна прво место на најдобар албум во неговата родена земја. Така тој станал најмладиот пејач кој успеал да достигне прво место за сите негови албуми во неговата родена земја - Канада. Тој го промовирање својот албум со тоа што настапуваше на 92от роденден на Кралицата Елизабета ||. Исто така пееше на шоуто со британецот Џејмс Корден - Late Late Show with James Corden. Таму тој ги изведе своите песни од неговиот трет студиски албум.

Lost in Japan е песна која што доби ремикс од германско-рускиот ДиЏеј Зед на 27 септември. Исто така и други песни од неговиот албум добија ремикси - "Where Were You in Morning?" со Kaytranada, "Why" со Leon Bridges, "Youth" со Jessie Reyez.

На 3 мај 2019, Мендес ја објави песната "If i can't have you" заедно со музичко видео. Синглот стигна до второ место на Billboard Hot 100, со што направи Мендес да ја има највисоката позиција на славноста на неговите песни. Исто така беше во првите Tоп 10 места во Велика Британија и Австралија. На 19 јули тој објави ремикс на песната од Gryffin.

На 21 јуни 2019, произлезе песната со Американската-Кубанска пејачка Камила Кабелјо, „Señorita“, заедно со музичко видео. Песната сруши рекорди и се здоби со Греми номинација за најдобра колаборација. Ова беше втора колаборација на Мендес и Кабелјо произлезена од првата колаборација сè додека пејачката Кабелјо беше сè уште во групата Fifth Harmony.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Главна статија: List of awards and nominations received by Shawn Mendes[уреди | уреди извор]

Мендес има добиено досега (јуни 2020), 104 награди, а бил номиниран со 264 номинации. Во моментов во процедура (исчекување) се 9 награди.

Име на церемонијата, година, категорија, номинации на наградата, резултат
Церемонија Година Категорија Номинација/песна/албум Резултат Ref.
American Music Церемонија 2016 Најдобар на годината Сам себе Номиниран
2017 Омилен возрасен артист Победил
2018 Победил
Омилен социјален артист Номиниран
2019 Номиниран
колаборација на годината "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
APRA Music Церемонија 2018 Интернационално ремек-дело на годината "There'sNothing Holdin' Me Back" Номиниран
ARIA Music Церемонија 2017 Најдобар интернационален артист Сам себе Номиниран
2019 Номиниран
BBC Radio 1's Teen Церемонија 2016 Најдобар сингл "Stitches" Победил
Најдобар интернационален артист Сам себе Победил
2017 Номиниран
2018 Најдобар интернационален соло артист Победил
2019 Номиниран
Најдобар сингл "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
Beano Церемонија 2020 Најдобра песна Победил
Billboard Live Music Церемонија 2017 Breakthrough артист Сам себе Номиниран
2018 Артист на годината Победил
2019 Концертна и Маркетинг Промоција Verizon Up x Shawn Mendes x Camilla Cabello Customer Loyalty Promotion Победил
Billboard Music Церемонија 2017 Tоп артист Сам себе Номиниран
Tоп Maшки артист Номиниран
Tоп социјален артист Номиниран
2018 Номиниран
BMI Pop Церемонија 2017 Победничка песна "Treat You Better" Победил
2018 "Mercy" Победил
"There'sNothing Holdin' Me Back" Победил
2019 "In My Blood" Победил
Bravo Otto 2017 Супер машки пејач Сам себе Победил
2018 Пејач Gold
2019 Интернационален пејач Номиниран
BreakTudo Церемонија 2017 Maшки интернационален артист Победил
2018 Победил
Најдобри обожаватели Номиниран
2019 Maшки интернационален артист Победил
Интернационални обожаватели Номиниран
Интернационален хит "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
Бум виео на годината Номиниран
Brit Церемонија 2019 Интернационален машки соло артист Сам себе Номиниран
Canadian Radio Music Церемонија 2015 Најдобра група или соло артист "Life на Party" Номиниран
2016 SOCAN песна на годината "Something Big" Номиниран
"Stitches" Номиниран
Одбрани обожаватели Сам себе Номиниран
Најдобра позиција Победил
2017 Одбрани обожаватели Номиниран
SOCAN песна на годината "Treat You Better" Номиниран
2018 Одбрани обожаватели Сам себе Номиниран
Canada's Walk of Fame 2015 Allan Slaight Honour Победил
CMT Music Церемонија 2019 CMT Перформансна годината "Keep Me In Mind" (with Zac Brown Band) Номиниран
E! People's Choice Церемонија 2016 Омилен Breakout артист Сам себе Победил
2017 Омилен Maшки артист Номиниран
2018 Maшки артист на 2018 Победил
Most Hype Worthy Canadian на 2018 Номиниран
Album на 2018 Shawn Mendes Номиниран
песна на 2018 "In My Blood" Номиниран
2019 Maшки артист на 2019 Сам себе Победил
Social Celebrity на 2019 Номиниран
песна на 2019 "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
Music Video на 2019 Номиниран
Echo Церемонија 2017 Најдобар Интернационален Поп/Рок Maшки артист Сам себе Номиниран
FiFi Церемонија 2018 Парфем на годината: Популарен Shawn Mendes Signature Номиниран
GAFFA Церемонија (Denmark) 2019 Најдобар Странски Албум Shawn Mendes Номиниран
2020 Најдобар Интернационален хит "Señorita" (with Camila Cabello) Longlisted
GAFFA Церемонија (Sweden) 2019 Интернационален соло артист Сам себе Номиниран
Gaon Chart Music Церемонија 2018 Интернационална ѕвезда на годината Победил
Global Церемонија 2018 Најдобар песна "There'sNothing Holdin' Me Back" Номиниран
Најдобро момче Сам себе Победил
Најдобра Поп изведба Номиниран
Масивна изведба Longlisted
2019 Најдобра песна "In My Blood" Номиниран
Најдобар Maшки Сам себе Номиниран
Најдобра Поп изведба Номиниран
2020 Номиниран
Најдобро момче Номиниран
Најдобра песна на 2019 "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
Grammy Церемонија 2019 песна на годината "In My Blood" Номиниран
Најдобар Поп Звучен Албум Shawn Mendes Номиниран
2020 Најдобар Поп заедничка изведба "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
iHeartRadio Much Music Video Церемонија 2015 Најдобро Поп видео "Something Big" Номиниран
Омилено видео на обожавателите Победил
Омилен артист или група на обожаватели Сам себе Номиниран
Најценет Кананѓанец Номиниран
2016 Видео на годината "I Know What You Did Last Summer"

(with Camila Cabello)

Номиниран
Најдобро Поп Видео Победил
Омилено виео на обожавателите Победил
Најценет Кананѓанец Сам себе Номиниран
Надобар изведувач/група на обожаватели Номиниран
iHeartRadio Кананѓански сингл на годината "Stitches" Номиниран
2017 Видео на годината "Mercy" Номиниран
Најдобро Поп Видео Победил
Најценет кананѓанец Сам себе Номиниран
Надобар изведувач/група на обожаватели Номиниран
2018 Најдобар Pop артист or Group Победил
Артист на годината Победил
Најдобар Директор на видео "In My Blood" (with director Jay Martin) Номиниран
Најдобра колаборација "Youth" (with Khalid) Номиниран
Омилена позната личност на обожавателите Сам себе Победил
Видео на годината "In My Blood" Номиниран
Омилено видео на обожавателите Победил
Омилен сингл на обожавателите Номиниран
iHeartRadio Music Церемонија 2015 Најдобра армија од обожаватели Сам себе Номиниран
2016 Најдобар Најдобар Номиниран
Најдобра армија од обожаватели Номиниран
2017 Maшки артист на годината Номиниран
Најдобра препејувана песна "Here" Номиниран
Најдобра армија од обожаватели Сам себе Номиниран
2018 Maшки артист на годината Номиниран
Најдобра армија од обожаватели Номиниран
Најдобра препејувана песна "All We Got" Номиниран
Најдобро музичко видео "There'sNothing Holdin' Me Back" Номиниран
Најдобар текст Номиниран
2019 Maшки артист на годината Сам себе Номиниран
Најдобра армија од обожаватели Номиниран
Најдобар текст "In My Blood" Номиниран
Најдобра препејувана песна "Under Pressure" (with teddy<3) Номиниран
Песна која што не остави без зборови "Youth" (with Khalid) Номиниран
2020 Maшки артист на годината Сам себе Pending
Најдобра армија од обожаватели Pending
песна на годината "Señorita" (with Camila Cabello) Pending
Најдобар колаборација Pending
Најдобар текст Pending
Најдобро музичко видео Pending
Најдобар ремикс "Lover (Remix)" (with Taylor Swift) Pending
iHeartRadio Titanium Награда 2018 Titanium Награда "There'sNothing Holdin' Me Back" Победил
Japan Gold Disc Награда 2018 Најдобри 3 изведувачи (интернационално) Сам себе Победил
Juno Церемонија 2015 Breakthrough артист на годината Номиниран
2016 артист на годината Номиниран
Fan Одбран/а Награда Номиниран
Album на годината Handwritten Номиниран
Pop Album на годината Номиниран
2017 артист на годината Сам себе Номиниран
Fan Одбран/а Награда Победил
Album на годината Illuminate Номиниран
Pop Album на годината Номиниран
Single на годината "Treat You Better" Номиниран
2018 Fan Одбран/а Награда Сам себе Победил
Single на годината "There'sNothing Holdin' Me Back" Победил
2019 Fan Одбран/а Награда Сам себе Номиниран
Артист на годината Победил
Текстописец на годината Победил
Album на годината Shawn Mendes Победил
Pop Album на годината Победил
Single на годината "In My Blood" Победил
2020 "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
артист на годината Сам себе Победил
Fan Одбран/а Награда Номиниран
LOS40 Music Церемонија 2017 Интернационален артист на годината Номиниран
Lo + 40 артист Награда Номиниран
2018 Интернационален артист на годината Номиниран
Интернационален Album на годината Shawn Mendes Номиниран
2019 Интернационален песна на годината "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
Melon Music Церемонија 2019 Најдобар Pop Track Номиниран
Melty Future Церемонија 2015 Prix Интернационален masculin Сам себе Номиниран
2017 Prix Spécial Интернационален Masculin Номиниран
Meus Prêmios Nick 2017 Омилен Интернационален Hit "There'sNothing Holdin' Me Back" Номиниран
Омилен Intertational Music Video Номиниран
2019 Омилен Интернационален Hit "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
MTV Europe Music Церемонија 2015 Најдобар New Act Сам себе Победил
Најдобар Push Победил
Најдобар Canadian Act Номиниран
2016 Најдобар Maшки Победил
Најдобар Pop Номиниран
Biggest обожаватели Номиниран
Најдобар Canadian Act Номиниран
Worldwide Act Canada Победил
2017 Најдобар артист Победил
Најдобар Pop Номиниран
Biggest обожаватели Победил
Најдобар Canadian Act Победил
Најдобар песна "There'sNothing Holdin' Me Back" Победил
2018 Најдобар Pop Сам себе Номиниран
Најдобар Live Победил
Biggest обожаватели Номиниран
Најдобар Canadian Act Победил
2019 Најдобар артист Победил
Најдобар Pop Номиниран
Најдобар Canadian Act Номиниран
Biggest обожаватели Номиниран
Најдобар песна "Señorita" (with Camila Cabello) Номиниран
Најдобар колаборација Номиниран
MTV Italian Music Церемонија 2016 Најдобар Најдобар Сам себе Номиниран
2017 Најдобар Интернационален Maшки Номиниран
MTV Millennial Церемонија 2019 Global Instagramer Номиниран
MTV Millennial Церемонија Brazil 2019 Global Hit "Lost in Japan" Номиниран
MTV Video Music Церемонија 2017 Најдобар Pop Video "Treat You Better" Номиниран
песна на Summer "There'sNothing Holdin' Me Back" Номиниран
2018 Најдобар Pop Video "In My Blood" Номиниран
Најдобар Cinematography Номиниран
Најдобар Direction Номиниран
2019 артист на годината Сам себе Номиниран
Најдобар колаборација "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
Најдобар Cinematography Победил
Најдобар Art Direction Номиниран
Најдобар Choreography Номиниран
песна на Summer Номиниран
MTV Video Music Церемонија Japan 2017 Најдобар Најдобар Video (Интернационален) "Treat You Better" Победил
2018 Најдобар Maшки Video (Интернационален) "In My Blood" Победил
Video на годината Номиниран
Myx Music Церемонија 2020 Омилен Интернационален Video "Señorita" (with Camila Cabello) Pending
Nickelodeon Kids' Choice Церемонија 2016 Омилен Најдобар Сам себе Победил
2017 Омилен Maшки Singer Победил
2018 Победил
2019 Победил
Омилен песна "In My Blood" Номиниран
2020 Омилен Music колаборација "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
Омилен Maшки артист Сам себе Победил
Nickelodeon Kids’ Choice Церемонија Abu Dhabi 2019 Омилен Интернационален Star Номиниран
Nickelodeon Argentina Kids' Choice Церемонија 2017 Омилен Интернационален артист or Group Номиниран
Nickelodeon Mexico Kids' Choice Церемонија 2018 Омилен Интернационален артист or Group Номиниран
2019 Омилен Hit "If I Can't Have You" Номиниран
NRJ Music Церемонија 2017 Révélation Интернационаленe de l’année Сам себе Номиниран
2018 артистe Masculin Интернационален de l'Année Номиниран
Церемонија d'honneur Победил
2019 артистe Masculin Интернационален de l'Année Номиниран
Groupe / Duo Интернационален de l'Année Сам себе and Camila Cabello Номиниран
Chanson Интернационаленe de l'Année "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
PLAY - Portuguese Music Церемонија 2019 Најдобар Интернационален песна "In My Blood" Номиниран
Polaris Music Prize 2019 Polaris Music Prize Shawn Mendes Longlisted
Pollstar Церемонија 2018 Најдобар New Headliner Сам себе Номиниран
2020 Најдобар Pop Tour Shawn Mendes: Tour Номиниран
Premios Juventud 2016 Омилен Hit "I Know What You Did Last Summer"

(with Camila Cabello)

Номиниран
2020 Toger y Fire Up My Feed (Couple or friends that appear on each ors' feeds) Сам себе and Camila Cabello Pending
Radio Disney Music Церемонија 2015 Најдобар Најдобар Сам себе Номиниран
2016 Најдобар Maшки артист Номиниран
песна на годината "Stitches" Номиниран
Најдобар Breakup песна Номиниран
2017 Најдобар Maшки артист Сам себе Номиниран
Fiercest обожаватели Номиниран
песна на годината "Treat You Better" Победил
2018 Најдобар артист Сам себе Победил
Fiercest обожаватели Номиниран
песна на годината "There'sNothing Holdin' Me Back" Номиниран
Rockbjörnen 2018 Foreign песна на годината "In My Blood" Победил
2019 "If I Can't Have You" Номиниран
Concert на годината Сам себе Номиниран
RTHK Интернационален Pop Poll Церемонија 2019 Tоп Ten Интернационален Gold песнаs "In My Blood" Победил
2020 "Señorita" (with Camila Cabello) Победил
Tоп Maшки артист Сам себе Silver
Shorty Церемонија 2015 Vine Musician Победил
SOCAN Церемонија 2015 Breakout артист Победил
2016 Pop/Rock Music Церемонија "Something Big" Победил
Classic Music Церемонија Победил
2017 Pop Music Церемонија "Treat You Better" Победил
No. 1 песна Награда "Something Big" Победил
"A Little Too Much" Победил
"I Know What You Did Last Summer" Победил
"Mercy" Победил
"Treat You Better" Победил
"There'sNothing Holdin' Me Back" Победил
2018 песнаwriter на годината Сам себе Победил
Pop Music Церемонија "Mercy" Победил
"There'sNothing Holdin' Me Back" Победил
Spotify Церемонија 2020 Canción de los lunes "In My Blood" Номиниран
Streamy Церемонија 2015 Breakthrough артист Сам себе Победил
Teen Choice Церемонија 2014 Одбран/а Viner Номиниран
Одбран/а Web Star: Maшки Номиниран
Одбран/а Web Star: Music Победил
2015 Одбран/а Web Star: Music Победил
Одбран/а Maшки артист Номиниран
Одбран/а Summer Music Star: Maшки Номиниран
Одбран/а песна: Maшки артист "Stitches" Номиниран
Одбран/а Music: TV or Movie песна "Believe" Номиниран
2016 Одбран/а Maшки артист Сам себе Номиниран
Одбран/а Summer Music Star: Maшки Номиниран
Одбран/а Music: Break-Up песна "I Know What You Did Last Summer"

(with Camila Cabello)

Номиниран
Одбран/а Summer Tour Shawn Mendes World Tour Номиниран
2017 Одбран/а Maшки артист Сам себе Номиниран
Одбран/а Summer Maшки артист Победил
Одбран/а Maшки Hottie Победил
Одбран/а Summer Tour Illuminate World Tour Номиниран
2018 Одбран/а Maшки артист Сам себе Номиниран
Одбран/а Summer Maшки артист Победил
Одбран/а Maшки Hottie Номиниран
Одбран/а Pop песна "In My Blood" Победил
2019 Одбран/а Maшки артист Сам себе Победил
Одбран/а Summer Maшки артист Победил
Одбран/а песна: Maшки артист "If I Can't Have You" Номиниран
Одбран/а Summer песна "Señorita"

(with Camila Cabello)

Победил
Одбран/а Summer Tour Shawn Mendes: Tour Номиниран
Telehit Церемонија 2016 Maшки Soloist на годината Сам себе Победил
2017 Победил
2019 Номиниран
Најдобар Anglo песна "Senorita" (with Camila Cabello) Номиниран
Најдобар Anglo Video Номиниран
Ticketmaster Церемонија 2020 Touring Milestone Награда Shawn Mendes: Tour Победил
Tudo Information Церемонија [es] 2018 Maшки артист Интернационален Сам себе Победил
2019 Номиниран
Интернационален Hit "Señorita" (with Camila Cabello Номиниран
2020 Maшки артист Интернационален Сам себе Победил

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Handwritten (2015)
 • Illuminate (2016)
 • Shawn Mendes Album (2018)
 • Wonder (2020)

Турнеи[уреди | уреди извор]

Предводник[уреди | уреди извор]

 • ShawnsFirsadlines (2014-2015)
 • Shawn Mendes World Tour (2016)
 • Illuminate World Tour (2017)
 • Shawn Mendes (2018)

Ко-предводник[уреди | уреди извор]

 • Jingle Ball Tour 2014 (со разни уметници) (2014)
 • Jingle Ball Tour 2015 (со разни уметници) (2015)

Предгрупа[уреди | уреди извор]

 • Live on Tour (Остин Махоне) (Северна Америка) (2014)
 • 1989 World Tour (Тејлор Свифт) (Северна Америка) (2015)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Shawn Mendes: How a six-second video launched the next Justin Bieber“. Telegraph.co.uk. 16 јануари 2015. Посетено на 27 јануари 2015.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awards_and_nominations_received_by_Shawn_Mendes