Шести тон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шестиот тон - музички интервал приближно една третина од половина чекор (33,3 стотинки), со што се создаваат 36 тонови по октава.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gann, Kyle (16 септември 2019). The Arithmetic of Listening: Tuning Theory and History for the Impractical Musician (англиски). University of Illinois Press. ISBN 978-0-252-05142-5. Посетено на 2 јануари 2021 – преку Google Books.