Шах-табла (пеперутка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шах табла
Мажјак, горен дел
Женка, горен дел
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Nymphalidae
Род: Melanargia
Вид: M. galathea
Научен назив
Melanargia galathea
(Linnaeus, 1758)

Шах табла (Melanargia galathea) е пеперутка од семејството на шаренците.[1] Оваа пеперутка ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидовите на шах таблата се:[2]

 • Melanargia galathea galathea, Европа
 • Melanargia galathea donsa Фрушторфер, 1916 Кавказ
 • Melanargia galathea lucasi (Рамбур, 1858) Северна Африка
 • Melanargia galathea satnia Фрушторфер, 1917 Кавказ
 • Melanargia galathea tenebrosa Фрушторфер, 1917

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во шумски предели, ливади и степи, каде се наоѓа на 1.500-1.700 m надморска височина.[3]

Распространетост[уреди | уреди извор]

Шах таблата се наоѓа низ цела Европа (освен Ирска, Скандинавија, Шпанија, Португалија и Северните Британски Острови, јужна Русија, Мала Азија (Турција), Кавказот и Иран.[2][3][4]

Опис[уреди | уреди извор]

Шах таблата има распон на крилјата од 46-56 милиметри (1,8–2,2,2).[5] Кај овие пеперутки со средна големина горната страна на крилјата е украсена со бели и сиво-црни или темнокафеави ознаки, но секогаш е сиво-црна или темнокафеава карирана во базалните и дисталните области. Долната страна е слична на горната страна, но цртежите се светлосива или светлокафеава. На долната страна на задните ленти е присутна низа сиви дамки на очите. Мажјаците и женките се прилично слични, освен тоа што некои жени може да имаат жолтеникава нијанса на долната страна на крилјата.[6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Catalogue of life
 2. 2,0 2,1 "Melanargia Meigen, 1828" at Markku Savela's Lepidoptera and Some Other Life Forms
 3. 3,0 3,1 Satyrinae of the Western Palearctic - Melanargia galathea
 4. Fauna europaea
 5. „European Butterfly Guide“. Архивирано од изворникот на 2009-05-15. Посетено на 2020-02-17.
 6. Seitz. A. in Seitz, A. ed. Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren)Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]