Шара (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шара
ДржаваМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБаба

Шара река на северозападната падина на планината Баба, североисточно од Крани е и југоисточно од Ресен[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Гео Мап. стр. 81. ISBN 978-9989-2117-6-8. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf.