Шандор Рац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шандор Рац

Шандор Рац (17 март 1933 – 30 април 2013 година) бил унгарски политичар.

 Рац е роден во Ходмаезовасархлеј, и гопретставувал FKGP. Тој бил познат ветеран на Унгарската револуција од 1956 година.[1] Тој починал, на 80 години, во Будимпешта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Elhunyt Rácz Sándor“. Архивирано од изворникот на 2014-08-24. Посетено на 2018-10-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • István Elek: Rendszerváltoztatók húsz év után, Маѓар Rádió Zrt. és Heti Válasz Круг - és Könyvkiadó Kft., 2009 година. стр. 162-169.