Шалом (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалом
Şalom
Податотека:Shalom logo.png
Тип седмичен весник
Формат таблоид
Сопственик

Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş.

language = турски и ладино
Уредник Јакуп Барокас
Основан 29 октомври 1947
Политичка определба -
Седиште Atiye Sokak, Polar Apt. No 12/6, 30204 Teşvikiye (Тешвикије), Истанбул, Турција
Тираж 5.000 (јануари 2005)
Страница salom.com.tr

Шалом (турски: Şalom, хебрејски: שָׁלוֹם, „Мир“) — седмичен еврејски весник кој излегува во Истанбул, Турција. Весникот за прв пат бил отпечатен на 29 октомври 1947 од страна на турскиот новинар со еврејско потекло Аврам Лејон. Содржината во весникот е на турски јазик, освен една страница која е на ладино. Моментно, издавач на весникот е Иво Молинас и уредник е Јакуп Барокас, а според проценките весникот се печати со тираж од 5.000 примероци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]