Шаблон:Инфокутија за НБА играч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Инфокутија за НБА играч
Позиција {{{позиција}}}
Висина
Тежина
Роден {{{роден_датум}}}
Професионална кариера {{{кариера_почеток}}} –сѐ уште
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
 1. пренасочување Шаблон:Превметната шаблонска документација

Користење[уреди извор]

{{Инфокутија за НБА играч
| слика      = 
| слика_големина  = 
| опис       = 
| име       = 
| позиција     = 
| висина      = 
| тежина      = 
| лига       = 
| тим       = 
| број       = 
| прекар      = 
| националност   = 
| националност_2  = 
| роден_датум   = 
| роден_место   = 
| средно      = 
| колеџ      = 
| драфт      = 
| драфт_година   = 
| драфт_лига    = 
| драфт_тим    = 
| кариера_почеток = 
| кариера_крај   = 
| поранешни_тимови = 
| награди     = 
| менаџери     = 
}}

Пример[уреди извор]

Мајкл Џордан
Michael Jordan.jpg
Прекар „Air Jordan“, „His Airness“
Позиција SG
Висина 1,98 m
Тежина 98 kg
Роден 17 февруари, 1963
Бруклин, Њујорк Сити
Националност Американец
Колеџ Северна Каролина
Драфт 3., 1984
Чикаго Булс
Професионална кариера 1984–1993, 1995–1998, 2001–2003
Поранешни тимови Чикаго Булс 1984–1993, 1995–1998
Вашингтон Визардс 2001–2003
{{Инфокутија за НБА играч
| слика      = Michael Jordan.jpg
| слика_големина  = 
| опис       = 
| име       = Мајкл Џордан
| позиција     = SG
| висина      = 
| тежина      = 
| лига       = 
| тим       = 
| број       = 
| прекар      = „Air Jordan“, „His Airness“
| националност   = [[САД|Американец]]
| националност_2  = 
| роден_датум   = 17 февруари, 1963
| роден_место   = Бруклин, Њујорк Сити
| средно      = 
| колеџ      = Северна Каролина
| драфт      = 3.
| драфт_година   = 1984
| драфт_лига    = 
| драфт_тим    = Чикаго Булс
| кариера_почеток = 1984–1993, 1995–1998, 2001
| кариера_крај   = 2003
| поранешни_тимови = [[Чикаго Булс]] 1984–1993, 1995–1998<br>[[Вашингтон Визардс]] 2001–2003
| награди     = 
| менаџери     = 
}}