Предлошка:Инфокутија за НБА играч/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Edit-paste.svg
Ова е страницата за предложна документација за {{Инфокутија за НБА играч}}.
Не е наменета да се гледа непосредно. Доколку користи променливи, некои врски може да се прикажуваат како прекинати. Не ги променувајте овие променливи со кодови на имиња на страници или URL.

Користење[уреди извор]

{{Инфокутија за НБА играч
| слика      = 
| слика_големина  = 
| опис       = 
| име       = 
| позиција     = 
| висина      = 
| тежина      = 
| лига       = 
| тим       = 
| број       = 
| прекар      = 
| националност   = 
| националност_2  = 
| роден_датум   = 
| роден_место   = 
| средно      = 
| колеџ      = 
| драфт      = 
| драфт_година   = 
| драфт_лига    = 
| драфт_тим    = 
| кариера_почеток = 
| кариера_крај   = 
| поранешни_тимови = 
| награди     = 
| менаџери     = 
}}

Пример[уреди извор]

Мајкл Џордан
Michael Jordan.jpg
Прекар„Air Jordan“, „His Airness“
ПозицијаSG
Висина1,98 m
Тежина98 kg
Роден17 февруари, 1963
Бруклин, Њујорк Сити
Националност Американец
КолеџСеверна Каролина
Драфт3., 1984
Чикаго Булс
Професионална кариера1984–1993, 1995–1998, 2001–2003
Поранешни тимови Чикаго Булс 1984–1993, 1995–1998
Вашингтон Визардс 2001–2003
{{Инфокутија за НБА играч
| слика      = Michael Jordan.jpg
| слика_големина  = 
| опис       = 
| име       = Мајкл Џордан
| позиција     = SG
| висина      = 
| тежина      = 
| лига       = 
| тим       = 
| број       = 
| прекар      = „Air Jordan“, „His Airness“
| националност   = [[САД|Американец]]
| националност_2  = 
| роден_датум   = 17 февруари, 1963
| роден_место   = Бруклин, Њујорк Сити
| средно      = 
| колеџ      = Северна Каролина
| драфт      = 3.
| драфт_година   = 1984
| драфт_лига    = 
| драфт_тим    = Чикаго Булс
| кариера_почеток = 1984–1993, 1995–1998, 2001
| кариера_крај   = 2003
| поранешни_тимови = [[Чикаго Булс]] 1984–1993, 1995–1998<br>[[Вашингтон Визардс]] 2001–2003
| награди     = 
| менаџери     = 
}}