Шаблон:Инфокутија Јадење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Изворно име
Калоричност  кал/прц.
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{{име}}}
{{{слика}}}
{{{опис}}}
Потекло
Изворно име {{{изворно_име}}}
Други имиња {{{друго_име}}}
Место на потекло {{{земја}}}
Регион {{{регион}}}
Творец {{{творец}}}
Поединости
Дел од оброкот {{{дел_од_оброкот}}}
Вид {{{вид}}}
Температура {{{температура}}}
Главни состојки {{{главни_состојки}}}
Варијанти {{{варијанти}}}
Калоричност {{{калоричност}}} кал/прц.
Други информации {{{друго}}}
{{Инфокутија Јадење
| име       = 
| слика      = 
| опис       = 
| изворно_име   = 
| друго_име    = 
| земја      = 
| регион      = 
| творец      = 
| дел_од_оброкот  = 
| вид       = 
| темература    = 
| главни_состојки = 
| варијанти    = 
| калории     = 
| друго      = 
}}

Параметри[уреди извор]

 • име — Најгоре во кутијата. Ако не внесете ништо, ќе стои насловот на статијата.
 • слика — Ако немате слика, оставете го празно.
 • опис — Може да се остави празно ако не сакате да има опис на сликата.
 • изворно_име — За странски јадења: име на изворниот јазик од каде потекнува јадењето.
 • друго_име — Други имиња на јадењето.
 • земја — Од која земја потекнува јадењето.
 • регион — Од кој регион/покраина/сојузна држава потекнува јадењето.
 • творец — Готвачот што го создал (измислил) јадењето.
 • дел_од_оброкот — мезе, предјадење, десерт, пијалок, главно јадење, салата, додаток.
 • вид — на пр. „пита“, „печиво“, „супа“/„чорба“, „манџа“, „печено“, „скара“ и тн. Не го користете ако |дел_од_оброкот= ја задоволува потребата.
 • температура — Температура на која се служи јадењето. Може и да биде само „топло“ и „ладно“.
 • главни_состојки — Главни состојки на јадењето. Наведуајте ги со {{Простсписок}}.
 • варијанти — Други варијанти на јадењето.
 • калоричност — енергетска вредност (калории) по порција
 • друго — Други информации