Прејди на содржината

Човекот со глава од каучук

Од Википедија — слободната енциклопедија

Човекот со глава од каучук (француски: L'homme à la tête en caoutchouc) - француски филм од 1901 година, во режија на Жорж Мелјес, кој ја игра главната улога.

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Еден научник прави експеримент во кој успева да надуе човечка глава и на тој начин постепено да ја зголеми. Возбудениот научник му го покажува откритието на својот помошник, кој почнува да ја дуе главата при што таа експлодира.[1]