Човечка глава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цртеж на човечката глава од Леонардо да Винчи.

Во анатомијата, човечката глава (латински: caput) е горниот дел од телото на човекот. Главата се граничи кон вратот со линија која оди по долниот раб на долната вилица, долниот раб на надворешниот ушен отвор и мастоидниот продолжеток и преку горната тилна линија (linea nuchae superior), доаѓа до надворешното тилно испакнување (protuberantia occipitalis externa).

На главата се разликуваат два дела: череп (cranium) и лице (facies). Лицето, придодадено на преднодолниот дел од черепот, се граничи од него со линија која оди од коренот на носот, па преку горниот раб на орбитата и работ на јагодичната коска доаѓа до долниот раб на надворешниот ушен отвор.[1] [2]

Главата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bošković, M.S. Anatomija coveka. Medicinska knjiga, Beograd-Zagreb, 1977.
  2. Карговска-Клисарова А. et al. Анатомија на човекот: Остеологија. Просветно дело, Скопје, 2000.
  3. YouTube, Soundgarden - Superunknown (Full Album) HD (пристапено на 8.1.2017)
  4. YouTube, Sarlo Akrobata - Oko moje glave (пристапено на 12.2.2017)
  5. Драган Георгиевски, Метаморфузија, Темплум, Скопје, 2013.