Чича

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чича послужна со „пипењо“.

Чича (шпански: Chicha) е термин во Латинска Америка кој се користи за посочување на ферментиран алкохол, особено оние пијалаци кои се добиени од пченка,[1] но исто така овој термин опфаќа и слично безалкохолни пијалаци. Покрај пченката, чича може да се приготви и од коренот на маниока, овошје и останати состојки.

Овој пијалак традиционално се подготвува од посебен вид жолта пченка и често се нарекува chicha de jora или чича од пченка. Пијалакот наликува на млеко, има светло или темножолта боја и има слаб киселест вкус. Овој пијалак може да се конзумира тазе, кога е поблаг, или позастан, кога е појак.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Michael Andrew Malpass, Daily Life in the Inca Empire. Retrieved 31 August 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]