Чинтаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чинтаншки
छिन्ताङ्
Изговор[ˈtsʰintaːŋ]
Застапен воокруг Данкута, Непал
Говорници~5.000  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ctn

Чинтаншкиот јазик (изворно: छिन्ताङ् Chintāṅ), е источнокирантски јазик што го говорат 5.000 - 6.000 лица во месноста Чинтанг (округ Данкунта) во рамките на зоната Коси, Непал.

Наводи[уреди | уреди извор]

Bickel, Balthasar, G. Banjade, M. Gaenszle, E. Lieven, N. P. Paudyal, & I. Purna Rai et al. (2007). Free prefix ordering in Chintang. Language, 83 (1), 43–73.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]