Чинар (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битолскиот Чинар

Битолскиот Чинар е најголемото и едно од најстарите дрвја во Битола и на Балканот. Се наоѓа на улица Димитар Влахов на битолскиот Баир, недалеку до Ќерим-беговиот амам и ОУ "Ѓорѓи Сугарев.[1][2] Се верува дека пред 560 години го посадила затвореничка во битолскиот турски женски затвор. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Жанета Здравковска (2006-06-07). „ИСЧЕЗНУВААТ СТАРИТЕ ОБЕЛЕЖЈА НА БИТОЛА: Ќерим-беговиот амам стана змијарник“. Дневник. конс. 2013-05-1. 
  2. „Турската бања во Битола пропаѓа, државата не инвестира“. Утрински Весник. 2008-06-03. конс. 2013-05-1. 
  3. Жанета Здравковска (2011-05-8). „ЏИНОВСКО ДРВО СО ПЕТ И ПОЛВЕКОВНА ИСТОРИЈА: Чинарот го посадила затвореничка“. Дневник,. конс. 2013-01-14.